Kupnja bodyboarda
Kada ste spremni kupiti svoj bodyboard, postoji mnogo stvari koje trebate uzeti u obzir. Ovdje dobivate strukturiran i sažet vodič o najvažnijim značajkama na koje trebate obratiti pažnju.
1. Odabir jezgre
Jezgra je u osnovi osnovni materijal koji se koristi za tijelo vaše daske. Izrađena je od pjenastog materijala koji dolazi u tri varijacije - ESP, PE i PP. Svaka od njih ima specifične karakteristike u vezi s temperaturom vode, veličinom valova, dimenzijama vozača i razinom vještine, itd. Ispod možete pronaći kratku usporedbu tri vrste.
ESP - Ekspandirani polistiren
- Omogućuje različite oblike, dizajne i jedinstveni uzorak savijanja
- Dobra amortizacija za laktove i bokove
- Niža cijena od PE i PP
- Pogodno za početnike
- Izvrsna plovnost i mala težina
- Nije tako jak kao PE i PP, pa tražite debljinu od cca 50-55 mm za dodatnu čvrstoću
PE - Polietilen
- Originalna i najčešća jezgra bodyboarda
- Fleksibilnost s gotovo trenutnim povratnim informacijama za vozača
- Omogućuje veću kontrolu
- Bolje performanse u hladnoj vodi
- Dobro za veće valove
PP - Polipropilen
- Izvrsna univerzalna daska
- Tvrđa od PE, ali lagana i jača
- Potpuno vodonepropusna
- Dobro performira u toplim vodama i uvjetima
- Izvrsno za velike valove i složenije manevre
- Perlirani PP dodaje fleksibilnost i plovnost
- Ekstrudirani PP dodaje čvrstoću i brzinu
Kada govorimo o fleksibilnosti, to znači koliko se daska savija pod vanjskim pritiskom (npr. valovima) i odgovarajuće vraćanje. Što je daska fleksibilnija, to je osjetljivija na uvjete vode. Kada daska ima manje fleksibilnosti, smatra se tvrđom, ali bržom.
2. Odabir slickova (koža)
Slickovi, također poznati kao kože, su materijali koji prekrivaju donji dio daske, područje koje je u izravnom kontaktu s vodom. Postoje dvije vrste slickova: Surlyn Slicks i HDPE Slicks:
- HDPE slickovi odnose se na slickove od polietilena visoke gustoće; izdržljiv materijal s niskim razinama otpora, što, posljedično, povećava brzinu. HDPE slick je obično jeftinije rješenje u usporedbi sa Surlynom i uglavnom se koristi u daskama za početnike.
- Surlyn slickovi daju površinu nalik gumi koja pruža optimalnu osjetljivost i fleksibilnost, budući da se može vratiti u svoj izvorni oblik nakon primijenjenog pritiska. Ovo je najbolji i preferirani slick među bodyboarderima. Skuplji je od HDPE-a, ali pruža bolje performanse.
3. Odabir palube
Paluba je gornji dio daske na koji ležite svojim tijelom dok surfate valovima. Ovdje možete birati između tri opcije: PE, XPE i IXPE. Možete usporediti tri opcije u tablici ispod:
PE - Polietilen
- Izvrsna podloga za vozača
- Udubljenja se lakše formiraju jer se ne vraća u izvorni oblik
- Mekano i fleksibilno
XPE - Umreženi, zatvorene ćelije
- Izvrsna otpornost na vodu jer je zatvorene strukture
- Glatki izgled, ali zahtijeva više voska za trakciju
- Tvrđi osjećaj od PE i IXPE
IXPE - Umreženi, otvorene ćelije
- Manje vjerojatno da će narušiti fleksibilnost i povrat daske
- Ekstra čvrstoća i velika snaga jer ima veću gustoću
- Mekše od XPE, grublji osjećaj za bolji grip
Odabir palube često je stvar preferencija i stila vožnje - želite li mekši osjećaj, elegantniji izgled ili palubu koja može duže trajati bez nabora, sve je na vama.
4. Odabir oblika repa
Postoje dvije glavne vrste oblika repa za bodyboarde, koje mogu imati nekoliko varijacija. Obje vrste su prikladne za sve razine vozača i uglavnom ovise o vašim preferencijama i uvjetima u kojima vozite.
- Crescent rep je dobra opcija za sve uvjete. Pruža dobar grip na valu i lakše je vozačima pozicionirati bokove na dasci za hvatanje valova ili veslanje;
- Bat rep je bolji u slabijim uvjetima surfanja i/ili nepredvidivim valovima zbog povećane plovnosti. Ovo ga također čini boljim izborom za teže vozače. Postizanje veće brzine također je rezultat dodatne plovnosti, međutim, može doći s labavijim osjećajem na stražnjem dijelu daske.
5. Odabir veličine
Odabir prave veličine daske važan je za bodyboarde. Osim vaše visine, izbor veličine također ovisi o vrsti valova koje ćete voziti. Ako ćete voziti veće valove, trebat će vam kontrola i upravljivost manje daske. Ako vozite u slabijim uvjetima, plovnost većih dasaka će vam dobro doći.
Međutim, ključno je imati na umu da daska još uvijek mora odgovarati vašoj visini i težini! Ako odaberete dasku koja je preduga, vaša će koljena udarati u rep dok veslate s perajama. S druge strane, daska koja je premala neće pružiti dovoljno plovnosti. Opcija za prilagodbu plovnosti bez ometanja duljine daske je odabir šire/uža daske.
Da biste utvrdili koju veličinu daske trebate, možete izmjeriti:
- Udaljenost od tla do vašeg pupka;
- Udaljenost između vaše brade i koljena;
Ta dva broja nisu nužno ista, ali su prilično blizu, i između njih dobivate dobar pokazatelj odgovarajuće duljine daske.
6. Posljednje, ali ne manje važno - peraje
Kada bodyboardate, peraje nisu samo dodatak već nužnost. Peraje koje se koriste u bodyboardingu su posebno izrađene i razlikuju se od običnih peraja koje biste koristili za plivanje, na primjer. Peraje za bodyboarding su obično kraće, šire i tvrđe kako biste mogli brzo ubrzati za hvatanje vala i manevrirati bez da vam peraje smetaju.
Postoji mnogo varijacija, od materijala do oblika, ali najvažnije je da nabavite peraje specifične za bodyboard koje su udobne i odgovaraju vašim stopalima.
Bodyboardajte!
Sada kada imate osnove onoga što trebate uzeti u obzir prije nego što nabavite svoju dasku, možete potražiti i odabrati onu koja vam odgovara. Ne brinite, uvijek će biti više pitanja i više informacija, pa ako ste u nedoumici, kontaktirajte nas.