Kupnja opreme za kitesurfing
Najvažnija oprema u kitesurfingu bit će kiteboard i sam zmaj. Ovdje možete pronaći korisne informacije kada odlučujete o bilo kojem od ovih.
1. Zmaj
Zmajevi se razlikuju po obliku, veličini i konstrukciji. Glavne vrste su Bow zmajevi, Delta zmajevi, C-zmajevi i Hibridni zmajevi. Svaki od njih ima specifične karakteristike i stoga je prikladan za različite uvjete. Važno je istražiti uvjete vjetra na mjestu gdje planirate kitesurfati jer je snaga vjetra ključni faktor za zmajeve. Na primjer, veći zmajevi su bolji za slabiji vjetar, dok su manji prikladni za jači vjetar.
U donjoj tablici postoje dva pojma koja je važno objasniti i razumjeti, jer stvaraju jednu od bitnih razlika između tih zmajeva.
Bridle je sustav linija pričvršćenih na prednji (vodeći) rub vašeg zmaja. Te linije mogu biti raspoređene u različitim postavkama ovisno o zmaju. Izgleda kao paukova mreža na vodećem rubu zmaja, a zatim se skuplja u jednu liniju na koju spajate linije s bara. Bridle je zapravo sustav koji vam omogućuje veću kontrolu nad vašim zmajem, a posebno nad snagom zmaja. Na primjer, C-zmajevi bez bridlea imaju eksplozivniji porast snage što vam omogućuje izvođenje snažnijih okreta i loopinga, ali također zahtijevaju naprednije vještine za rukovanje.
Bridle je sustav koji omogućuje veći stupanj depowera u usporedbi s C-zmajem. Depower znači da izravnate svoj zmaj što rezultira manjom površinom koja udara u vjetar, a time i smanjenjem vučne snage.
2. Bar i linije
Između vas i zmaja morate imati bar i linije kako biste upravljali zmajem. Morate nositi kite harness, koji spajate na chicken loop na baru. Na taj način se također spajate na linije. Kada sve to učinite, dobivate kontrolu nad barom, linijama ('vašim volanom') i zmajem.
Bar i linije pomažu vam kontrolirati vaš zmaj, izvoditi okrete, ubrzavati ili usporavati. Postoji mnogo varijacija u vezi s postavom bara i linija, međutim, jedna od najčešćih konfiguracija je 4-linijski bar. U ovoj postavi, dvije linije u sredini su spojene na vodeći rub kroz sustav depowera. Druge dvije linije, pričvršćene na oba kraja bara, spojene su na dva vrha krila, što vam pomaže upravljati zmajem i omogućuje depower i power. Te linije su obično označene bojama i čvorovima u skladu s linijama vrhova s bara kako bi se olakšalo pravilno spajanje.
Ako pogledamo izbliza, samo bar, postoje mnoge konfiguracije, ovisno o proizvođaču. Najčešća razlika je 'sustav trimanja iznad bara' i 'sustav trimanja ispod bara'. U prvom slučaju imate više slobode kretanja, ali može biti malo teže dosegnuti depower. U drugoj postavi, imate lakši pristup jer je depower bliže vama, ali može biti naporno dosegnuti.
Važno je napomenuti da, kada odlučite promijeniti linije, uvijek trebate osigurati da kupite pravu duljinu za vaš specifični model zmaja jer kraće ili duže linije mogu ugroziti kontrolu zmaja na koju ste navikli.
3. Kiteboard
Još jedan bitan element za kitesurfing je vaš kiteboard. Kao i u mnogim drugim sportovima s daskama, postoji nekoliko glavnih točaka kada je riječ o kiteboardovima:
- Oblik: Daska može biti twin tip (simetrična sprijeda i straga) ili directional (surfboard). Dodatno, možete imati kvadratni oblik ili zaobljeniji. Kvadratni oblici su dobri za edging, upwind i pop, dok su zaobljeniji oblici dobri za carving i omogućuju glatkija slijetanja.
- Rocker: Rocker je zakrivljenost vaše daske od vrha do repa. Što je veći rocker (što je vaša daska zakrivljenija) to će bolje popati. Međutim, ravnije daske su bolje za edging.
- Concave: Dodavanje concave (zakrivljenost vaše daske između bočnih rubova) dodaje glatkoću vožnji i čini slijetanja mekšima.
- Peraje: Možete odabrati voziti svoj kiteboard s perajama ili bez njih. Ako dodajete peraje, imajte na umu da veće peraje daju veću stabilnost u valovitim vodama i tijekom edginga te lakše svojstva upwinda. Manje peraje su bolje za glatko klizanje po površini vode.
- Veličina: Različiti brendovi dolaze s različitim preporukama veličine. Općenito, veličina daske ovisi o vašoj težini i razini vještine. Daska bi trebala biti dovoljno velika da podrži vašu težinu i drži vas na površini dok vas zmaj vuče. Za početnike, dobra je ideja odabrati malo veću dasku jer će povećati vašu plovnost. Kasnije možete prijeći na kraću dasku kada se osjećate ugodnije i imate vještine za lako planiranje i ulazak u igru kitesurfinga.
4. Jeste li početnik?
Ako ste početnik u kitesurfingu, pobrinite se da:
- Odaberete pravi zmaj za vas s dobrim depowerom
- Nabavite zaštitnu opremu (kacigu, sigurnosni nož i možda prsluk za udarce)
- Uzmite uvodni tečaj u kitesurfing (Uvijek je dobro imati nekoliko vođenih sesija)
- Pronađite kite-prijatelja, sigurnije je i zabavnije ići na kitesurfing s prijateljem