Vodič za Kupnju Kotača za Skateboard
Kotači za skateboard su važni za vašu izvedbu – bilo da ste početnik ili profesionalac. Oni imaju značajan utjecaj na vaše iskustvo skateboardinga, a prelazak na drugu vrstu kotača može potpuno transformirati vašu postavu skateboarda. Iz tog razloga, dobro je razmisliti o dostupnim opcijama prilikom odabira kotača za skateboard.
Ovaj vodič ima za cilj pružiti vam uvid kada tražite nove kotače za skateboard. Molimo vas da provjerite sadržaj ispod i skočite na dio koji vas zanima, kako bismo vam pomogli pronaći najbolje kotače za vaš skateboard.
Pregled
Pregled
Kako Odabrati Kotače za Skateboard
Prilikom odabira kotača za skateboard za vašu postavu, postoje dva glavna faktora koja treba uzeti u obzir: veličina i tvrdoća. Ključno je odabrati pravu veličinu kotača za skateboard kako biste izbjegli probleme poput ugriza kotača.
Osim veličine i tvrdoće, važno je uzeti u obzir varijable kao što su oblik, koji određuje kontaktni dio (dio kotača koji je u kontaktu s tlom), i materijal kotača, koji utječe na svojstva poput prianjanja, povrata i težine.
Kroz vaše razmatranje, vaše osobne preferencije i stil vožnje će vas voditi. U konačnici, najbolji kotači za skateboard su oni koji odgovaraju vašem stilu i preferencijama, pružajući najviše zabave na dasci, bilo da ste početnik ili profesionalac!
Ispod ćete pronaći specifičnije i detaljnije savjete o odabiru savršenih kotača za skateboard za vaše potrebe.
Veličine Kotača za Skateboard
Veličine kotača za skateboard mjere se po promjeru, a veličina vaših kotača značajno utječe na karakteristike poput brzine, ubrzanja i upravljivosti.
Agilni i tehnički skejteri obično preferiraju manje kotače, dok su veći kotači odlični za krstarenje ili vertikalno skejtanje. Ovo su opće razlike između velikih i malih kotača za skateboard:
Manji kotači:
- Agilni, upravljivi i izvrsni za trikove. Iako možda ne postižu iste brzine kao veći kotači, oni su responzivniji.
- Manje opraštaju i skloniji su naglim zaustavljanjima ako im se na putu nađe mali kamenčić.
- Blaži kut popa što znači da je potrebno manje truda za flip trikove i popanje ollija.
- Niski kamioni su kompatibilni s manjim kotačima, omogućujući vam da postavite težište što bliže tlu.
Veći kotači:
- Veće brzine s sporijim ubrzanjem i manje agilnosti.
- Više opraštaju kada udarite male kamenčiće ili druge nepravilnosti na površini po kojoj skejtate.
- Strmiji kut popa što vam može dati više poluge za velike trikove, ali također zahtijeva više truda za popanje. Da ponovimo: veći kotači su manje agilni.
- Viši kamioni ili podloške za podizanje su možda potrebni kako bi se izbjegli ugrizi kotača.
Najčešći raspon veličina za kotače za skateboard je oko 52-56 mm. Osim ako se prvenstveno ne bavite teškim vertikalnim skejtanjem ili krstarenjem, vjerojatno ćete pronaći kotače za skateboard koji zadovoljavaju vaše potrebe unutar ovog raspona.
Ispod je tablica veličina kotača za skateboard, koja nudi brz pregled promjera kotača i skateboard disciplina koje su obično povezane s svakom veličinom.
Veličina | Veličina u mm | Preporučeno za |
Srednje veličine kotača | 50-53 mm | Ulica, park |
Srednje veličine kotača | 53-56 mm | Ulica, park, zdjela, mini rampa |
Veliki kotači za skateboard | 56-60 mm | Krstarenje, vertikalno skejtanje |
Možete filtrirati našu ponudu kotača za skateboard prema promjeru kotača kako biste pronašli kotače koji odgovaraju vašim potrebama:
Tvrdoća Kotača za Skateboard – Durometarska Skala
Tvrdoća kotača za skateboard mjeri se pomoću durometarske skale, obično označene brojem iza kojeg slijedi slovo A. Na primjer, kotači od 100A su tvrđi od kotača od 99A. U nekim slučajevima, specifikacije durometra koriste slovo B umjesto A, što označava oduzimanje 20 jedinica od A-skale. Na primjer, kotači od 83B odgovaraju kotačima od 103A.
Sljedeći principi mogu vam pomoći da odlučite hoćete li se odlučiti za kotače za skateboard koji su tvrđi ili mekši od vaših trenutnih:
Tvrđi kotači
- Veća brzina i izdržljivost
- Manje prianjanje i apsorpcija udaraca
- Drhtavi i bučni na grubim površinama
- Responzivni i brzi na glatkim površinama
- Odlični za trikove na ulicama ili skateparkovima
Mekši kotači
- Više prianjanja na račun brzine i dugovječnosti
- Apsorbiraju vibracije i neravnine na neujednačenim površinama
- Kotači za snimanje skateboardinga trebali bi biti mekani kako bi se smanjilo drhtanje i buka
- Odlični za krstarenje svuda
Tvrdoća | Durometar | Preporučena upotreba |
Vrlo mekani kotači | 78A - 90A | Krstarenje, snimanje, putovanje, početnici |
Srednje mekani kotači | 90A - 97A | Krstarenje, grube površine, putovanje, početnici |
Srednje tvrdi kotači | 97A - 99 | Ulični skejtanje, mini rampe, skateparkovi |
Tvrdi kotači | 99A + | Tehničko skejtanje |
Kada pregledavate našu ponudu, možete filtrirati rezultate prema tvrdoći kotača i drugim važnim specifikacijama, osiguravajući da vidite samo kotače koji su relevantni za vaše potrebe:
Oblik Kotača za Skateboard - Kontaktni Dio i Oblik Ruba
Kontaktni dio je najvažniji faktor koji treba uzeti u obzir kada je riječ o oblicima kotača za skateboard. 'Kontaktni dio' odnosi se na dio kotača koji dodiruje tlo dok skejtate.
Uži kontaktni dio rezultira povećanom responzivnošću, smanjenim trenjem i povećanom sklonošću klizanju (bolje za blunt slideove!). S tankim kotačima za skateboard, vaša težina je koncentrirana na manjoj površini, čineći vibracije s grubih površina primjetnijima. Osim toga, uski kotači za skateboard su lakši, jer imaju manje materijala na bočnim zidovima.
S druge strane, širi kontaktni dio čini kotač stabilnijim i s boljim prianjanjem koji ne klizi tako lako kao kotač s užim kontaktnim dijelom. Međutim, širi kontaktni dio čini kotač manje responzivnim i također rezultira kotačima koji teže više.
Osim toga, zaobljeni profil, ili oblik ruba, olakšava prelazak preko coping-a i izbjegavanje zapinjanja prilikom skejtanja tranzicija.
Široki kontaktni dio:
- Bolje prianjanje i stabilnost
- Ne klize tako lako
- Manje responzivni
- Širi kotači teže više
Uski kontaktni dio:
- Responzivniji
- Manje trenja
- Više skloni klizanju
- Vibracije s grubih površina su izraženije
- Uski kotači za skateboard teže manje
Od Čega Su Napravljeni Kotači za Skateboard?
Kotači za skateboard su napravljeni od poliuretana, a proizvođači kotača stalno poboljšavaju i razvijaju nove smjese uretana kako bi proizveli kotače koji bolje performiraju. Promjenom smjese uretana, mogu promijeniti tvrdoću, izdržljivost, glatkoću, odskok i sposobnosti klizanja kotača.
Odskok Kotača za Skateboard (Uretan i Njegova Svojstva)
Kotači za skateboard su bili napravljeni od metala ili keramike prije nego što su se na tržištu pojavili kotači od uretana. Uvođenje prvih kotača za skateboard od uretana bilo je ogromno unapređenje iz jednostavnog razloga. Za razliku od svojih prethodnika, kotači od uretana imali su važnu osobinu: odskok. Kada kotač od uretana udari u tvrdu površinu, on se trenutno deformira, ali se brzo vraća u svoj izvorni oblik, stvarajući karakterističan odskok. Zahvaljujući svojoj sposobnosti odskoka, kotači za skateboard od uretana revolucionirali su sport, otvarajući put za skateboarding kakav danas poznajemo.
Strogi zahtjevi u proizvodnim procesima određuju kvalitetu kotača za skateboard. PU formule, tehnike oblikovanja, stvrdnjavanje i temperature pečenja su u srcu inovacija kotača za skateboard. U vašem izboru kotača za skateboard, uglavnom ćete gledati njihovu veličinu, tvrdoću i oblik. Ali budući da fino podešavanje PU formula i proizvodnih tehnika ima tako veliki utjecaj na kvalitetu kotača za skateboard, uvijek je dobra ideja odabrati visokokvalitetne kotače od pouzdanih marki.
Najbolji Kotači za Skateboard za Park
Kotači za skateboard za park skejtanje trebali bi biti mali do srednje veličine (obično 50-56 mm) s ocjenom tvrdoće (durometar) između 99A do 101A za glatke i responzivne performanse na glatkim površinama. Zaobljeni oblik osigurava svestranu upravljivost za trikove i tranzicije, dok visokokvalitetna poliuretanska konstrukcija nudi izdržljivost i izvrsno prianjanje na rampama i zdjelama.
Najbolji Kotači za Skateboard za Ulicu
Kotači za skateboard za ulicu trebali bi biti mali do srednje veličine (50-56 mm) s ocjenom tvrdoće (durometar) od 97A do 101A za optimalnu responzivnost i kontrolu na grubom urbanom terenu. Širi kontaktni dio poboljšava stabilnost za trikove poput klizanja i grindanja, dok konični ili zaobljeni oblik osigurava brzo ubrzanje i upravljivost. Visokokvalitetni poliuretan je ključan za izdržljivost i pouzdano prianjanje na betonskim i asfaltiranim površinama.
Gornji savjeti odnose se na ulično skejtanje. Ako samo krstarite ulicama, vjerojatno ćete uživati u većim kotačima. Oni nude glatkiju vožnju na grubljim površinama. Također biste trebali odabrati kotače koji su mekši od 97A (Odaberite kotače u rasponu 78A - 85A ako samo krstarite!).