Kupnja SUP daske
SUP, skraćeno od ‘stand-up paddling’, jedan je od najbrže rastućih vodenih sportova. Ako želite nabaviti dasku za sebe, evo nekoliko točaka koje treba razmotriti. Možete pronaći informacije o čvrstim SUP daskama i napuhavajućim daskama za veslanje.
1. Vrste SUP dasaka
Kao i kod većine sportske opreme, prvo je potrebno znati za što ćete je koristiti kako biste odredili koja je najprikladnija. Slično tome, postoji nekoliko glavnih vrsta dasaka - surf SUP daske, allround, flatwater (touring) i race SUP. Iz tih vrsta proizlaze različite varijacije, kao što su allround windsurf SUP daske ili Yoga daske, koje su zapravo šira i duža verzija allround dasaka.
- Surf SUP daske su obično kraće, uže u nosu i repu te imaju više zakrivljenosti (krivulja na nosu i repu daske) od drugih vrsta dasaka. To čini dasku upravljivijom i stoga lakšom za surfanje na valovima. Međutim, to također znači da su te SUP daske često manje stabilne i teže za upravljanje na mirnim vodama.
- Allround daske su općenito šire, duže i deblje od surf SUP dasaka. Kao što samo ime sugerira, te daske su savršene za sveobuhvatnu upotrebu i omogućuju početnicima istraživanje različitih aspekata SUPinga. Stabilne su i lako klize po mirnoj vodi, ali također imaju pristojnu zakrivljenost za performanse na valovima. Ako tražite prvu kupnju, allround daska je dobar izbor.
- Flatwater daske (ili također poznate kao touring) su dizajnirane za veslanje na mirnim vodama, bez valova. Ali možete ih koristiti i za veslanje na moru ako su uvjeti odgovarajući. Njihova konstrukcija je optimizirana za glatko rezanje kroz vodu i glatko klizanje, sve zahvaljujući oštrom nosu i dužoj palubi. Dovoljno su široke za početnike da se na njima balansiraju, što ih također čini prikladnima za prvu kupnju ako ne želite loviti valove.
- Race daske, slično kao i flatwater daske, su još duže i također s oštrim nosom, ali uže kako bi se lako postigla brzina. Te daske obično nisu prikladne za početnike jer je balansiranje na njima vrlo izazovno.
2. Veličina daske - duljina i volumen
Da biste pronašli pravu veličinu daske, dva ključna faktora su volumen i duljina. Volumen (u litrama) pokazuje sposobnost daske da pluta s težinom na njoj i izračunava se na temelju vaše vlastite težine. Što je veći volumen, to više težine daska može nositi. Početnici bi obično trebali tražiti daske s većim volumenom kako bi dodali stabilnost i plovnost.
Pravilo je da jedan litra volumena istiskuje jednu litru vode i, sukladno tome, stvara jedan kilogram uzgona. To bi značilo da jedan litra volumena daske nosi/podiže jedan kilogram težine. Za početnike preporučujemo otprilike dvostruki broj litara u odnosu na vašu težinu. Na primjer, osoba koja teži 88 kg trebala bi tražiti dasku s volumenom od cca 176 litara.
Sljedeći korak je odrediti duljinu. Duljina (mjerena u stopama i inčima - npr. 10’8’’ čita se kao 10 stopa i 8 inča) ovisi o vrsti daske koju ste odabrali (surf, flatwater, allround, race) i vašoj težini. Duže daske imaju prednost što su brže i stabilnije, dok su kraće daske upravljivije. U svakom slučaju, međutim, provjerite je li specifična daska koju ste odabrali prikladna za vašu težinu. Obično svaki proizvod i proizvođač imaju svoje preporuke u vezi s omjerom težine i duljine.
3. Napuhavajuća ili čvrsta daska?
Kada kupujete SUP dasku, također imate izbor između čvrste ili napuhavajuće daske. Čvrste daske izrađene su od različitih materijala, kao što su pjena, stakloplastika, Kevlar, drvo i plastika. Najčešća konstrukcija čvrstih dasaka je od pjene, prekrivene epoksidom i stakloplastikom. To ih čini malo krhkijima u usporedbi s napuhavajućim SUP daskama.
Napuhavajuće SUP daske izrađene su od slojevitog PVC plastike s tkanim vlaknima koja povezuju donji i gornji sloj, nazvanim drop-stitch konstrukcija. Lakše ih je nositi i ne zahtijevaju puno prostora za pohranu, ali su ipak prilično krute. Štoviše, napuhavajuće daske (iSUP) su vrlo izdržljive u usporedbi s čvrstim daskama i savršene za početnike. Prednosti obje vrste možete vidjeti u tablici ispod.
4. SUP veslo
Kada govorimo o SUP-u, ne možemo preskočiti veslo kao sastavni dio opreme. Veslo se sastoji od ručke, osovine i lopatice. Glavne stvari koje treba razmotriti pri odabiru vesla su njegova visina i veličina lopatice.
Da biste lakše razumjeli veličinu lopatice, možete je usporediti s biciklističkim prijenosom. Ako želite voziti dulje, birate niži prijenos, koji nije tako težak i daje vam zamah okretanja. Dok, ako trebate ubrzati i imati taj brzinski sprint, prelazite na viši prijenos. Osjeća se teže, ali vam daje taj trenutni, snažni potisak. Isto je i s SUP lopaticama. Veće lopatice daju snažnije zaveslaje, što odgovarajuće istiskuje više vode i stoga čini veslanje učinkovitijim. Preferiraju se za surfanje valovima na vašem SUP-u jer vam daju stabilnost i snažne zaveslaje pri veslanju za val. Manje lopatice su bolje za touring i allround SUP gdje veslate dulje vrijeme. Manje ili srednje velike lopatice su dobre za početnike jer ne zahtijevaju toliko snage.
Visina vesla određuje se prema vrsti SUP-a koju ste odabrali i vašoj vlastitoj visini. Veslo bi uvijek trebalo biti više od vas, a broj inča koji dodajete svojoj visini ovisi o vrsti SUPinga. Na primjer, ako ćete raditi surf SUPing, možete dodati otprilike 7 inča. Međutim, ako ćete se utrkivati, možete dodati do 11 inča. Ako želite koristiti svoju dasku i za surfanje i za flatwater, trebali biste ili kupiti dva vesla ili podesivo, posebno ako želite dijeliti svoju SUP dasku s obitelji i prijateljima.
Kao što je spomenuto, možete nabaviti fiksno veslo koje je namijenjeno za određenu vrstu veslanja i obično ga koriste napredni vozači koji su jasni u svojim preferencijama. Podesiva vesla mogu biti 2-dijelna ili 3-dijelna. Najčešća su 2-dijelna, dok se 3-dijelna uglavnom koriste s napuhavajućim SUP-ovima.
5. Peraje
Na kraju, peraje na SUP dasci omogućuju vam prilagodbu osnovnih karakteristika vožnje. Pravilo je slično kao i za samu dasku: veće i šire peraje pružaju veću stabilnost, dok manje povećavaju upravljivost.
Peraje su obično uklonjive i lako se mijenjaju. Dolaze također u različitim konfiguracijama, ali glavne vrste su:
- Jedna peraja - ne usporava vašu dasku toliko tijekom veslanja (zbog težine i veće trenje s površinom vode). Ova konfiguracija je dobra za flatwater SUPing;
- 3-perajna konfiguracija ili također poznata kao thruster konfiguracija pruža ravno praćenje na mirnoj vodi i istovremeno dobru kontrolu pri surfanju. Sve tri peraje su obično gotovo iste veličine;
- 2+1 konfiguracija uključuje tri peraje, ali je središnja peraja veća od dvije bočne peraje. Ova konfiguracija je preferirana za surf SUPing.
Napuhavajuće SUP daske također mogu imati bilo koju od gore navedenih konfiguracija peraja. Jedina razlika je što koriste ili odvojive polukrute peraje ili fleksibilne gumene koje su pričvršćene na dasku. Također možete voziti napuhavajuće daske bez peraja ako želite slijediti tok rijeke s malim brzacima i plitkim vodama.
Dakle, da sumiramo, opće stvari koje treba razmotriti prije kupnje vaše SUP daske su:
- Vrsta SUPinga koju namjeravate prakticirati;
- Veličina daske u smislu volumena i duljine;
- Razmislite želite li napuhavajuću ili čvrstu dasku;
- Odaberite pravo veslo i konfiguraciju peraja