Vodič za Kupnju Agresivnih Rolera
Agresivno rolanje je sve o umjetničkom izražavanju i inventivnosti. Vaš izbor agresivnih rolera bit će odlučujući za vaše iskustvo rolanja. Ovdje smo prikupili mnogo korisnih savjeta i smjernica za sve koji kupuju nove agresivne rolera.
Pregled
Pregled
Kako Odabrati Veličinu Agresivnih Rolera?
Kada birate veličinu agresivnih rolera, važno je znati da ne biste trebali samo odabrati model iste veličine kao vaše cipele. Trebate uzeti metar i pronaći točnu duljinu vašeg najdužeg stopala.
Kada imate točno mjerenje duljine stopala, bit će lako pronaći pravu veličinu. Svaki specifični model agresivnih rolera na našoj početnoj stranici ima vodič za veličine koji vam omogućuje da pronađete pravu veličinu na temelju duljine vašeg stopala. Vodiči za veličine koriste milimetre, slijedeći Mondopoint-sustav za jednostavnu konverziju između veličina.
Kako izmjeriti svoje stopalo
- Pronađite čvrstu, ravnu površinu na kojoj ćete stajati.
- Obucite čarape koje ćete nositi dok rolate.
- Postavite komad papira ravno uz zid.
- Stanite tako da vam peta dodiruje zid i stopalo je ravno na papiru.
- Označite gdje vaš najduži prst doseže na papiru.
- Izmjerite duljinu od zida ili ruba papira do vaše oznake.
- Ponovite za oba stopala i koristite veće mjerenje za odabir veličine rolera.
Kako Trebaju Pristajati Agresivni Roleri?
Agresivni roleri trebaju čvrsto pristajati oko vašeg stopala za maksimalnu kontrolu tijekom trikova. Dodatni prostor unutar vaših rolera može uzrokovati pomicanje stopala unutar čizme, što dovodi do žuljeva i smanjene kontrole. Veći roleri su teži, što otežava izvođenje trikova.
Ukratko: Trebate čvrsto pristajanje bez stiskanja stopala i prstiju za optimalne performanse.
Kako Razgaziti Agresivne Rolere?
Novi agresivni roleri mogu zahtijevati razdoblje razgađivanja prije nego postanu udobni. Zapamtite, trebaju čvrsto pristajati, a unutarnji sloj će se s vremenom prilagoditi obliku vašeg stopala.
Ovdje su neki savjeti za razgađivanje agresivnih rolera:
- Koristite debele čarape kako biste smanjili trenje i spriječili žuljeve.
- Nosite rolera dok obavljate druge aktivnosti kako biste se navikli na osjećaj.
- Počnite s kraćim sesijama i postupno povećavajte njihovo trajanje.
- Osigurajte da su vezice i kopče pravilno zategnute za udobno pristajanje.
Jedna od prednosti agresivnih rolera je da kada se unutarnji slojevi istroše, mogu se zamijeniti novima.
Anatomija Agresivnih Rolera – Što Su Agresivni Roleri?
- Čizma: Agresivni roleri imaju tvrde čizme ili školjke.
- Okvir: Kruti okviri za izdržavanje grindanja i tvrdih doskoka.
- Kotači: Mali kotači za stabilnost i kontrolu.
- Soul plate: Za poboljšanje palete mogućih grindova.
- H-block: H-blockovi za grindanje.
Agresivni roleri su posebno dizajnirani za trikove, grindove i skokove na ulicama i skateparkovima, pretvarajući sve vrste prepreka u mogućnosti za nove trikove i avanture. Agresivni roleri su bez sumnje najbolji roleri za grindanje – zapravo, nijedan drugi tip rolera nije dizajniran za grindanje.
Agresivni roleri imaju manje kotače od drugih rolera, što snižava težište i čini ih mnogo lakšima za kontrolu. Mali kotači također čine agresivne rolera vrlo agilnima i upravljivima, omogućujući širok spektar trikova. Iako su ove karakteristike odlične za trikove, ako tražite rolera za putovanje, duže vožnje, brzu urbanu vožnju ili fokus na fitness, trebat će vam rolera s većim kotačima.
Kako Odabrati Kotače za Agresivne Rolera?
Ključni aspekti agresivnih kotača uključuju promjer kotača, tvrdoću kotača i profil kotača. Ovi faktori značajno utječu na vaše iskustvo rolanja.
Svaki od ovih elemenata može se fino podesiti kako bi odgovarao vašem specifičnom stilu i terenu s kojim se najčešće susrećete. To će vam omogućiti da izvučete najbolje iz svojih agresivnih rolera.
Promjer Kotača za Agresivne Rolera
Tipični promjer za kotače agresivnih rolera je između 56-60 mm, iako mogu varirati od 54 do 80 mm.
- Veći kotači (60-80 mm): Brži, ali manje stabilni, što čini tehničke trikove izazovnijima.
- Manji kotači (56-58 mm): Stabilniji, ali sporiji.
Ako tražite agresivne rolera sa standardnim veličinama kotača, odaberite model s kotačima od 58 ili 60 mm.
Profil Kotača za Agresivne Rolera
Kotači za agresivne rolera obično imaju ravni profil, ali neki imaju zaobljeniji ili šiljasti profil.
- Ravni profil: Stabilniji i lakši za kontrolu pri doskocima trikova.
- Zaobljeni profil: Pruža veću agilnost s manje prianjanja, smanjujući šansu da kotači zapnu na railu.
- Šiljasti profil: Brži i lakši za okretanje zbog smanjenog trenja (nije vrlo čest u agresivnom rolanju).
Za agresivno rolanje s puno trikova, općenito se preporučuju kotači s ravnim profilom, a ako želite malo dodatne agilnosti i brzine, možete razmotriti zaobljeniji profil.
Tvrdoća Kotača za Agresivne Rolera
Tvrdoća kotača za agresivne rolera mjeri se na durometarskoj skali. Tipično, kotači za agresivne rolera kreću se između 86A i 95A na durometarskoj skali. Veći broj na durometarskoj skali označava tvrđe kotače.
- Tvrđi kotači: Brže se kotrljaju na glatkim površinama, ali pružaju manje apsorpcije vibracija, što čini grube površine neugodnijima. Olakšavaju klizanje i imaju manju šansu da kotači zapnu tijekom grindanja.
- Mekši kotači: Pružaju veću stabilnost, bolju apsorpciju vibracija i povećano prianjanje na površini.
Razmotrite prednosti i nedostatke tvrđih i mekših kotača na agresivnim rolerima i usporedite ih sa svojim preferencijama i stilom rolanja.
Postavke Kotača na Agresivnim Rolerima
Agresivni roleri dolaze s ravnom postavkom kotača ili anti-rocker postavkom kotača. Ovi termini odnose se na liniju koja se formira praćenjem donje strane kotača kada su montirani. Postavka kotača značajno utječe na iskustvo vožnje, stoga je to bitan aspekt koji treba razmotriti prilikom odabira novih agresivnih rolera.
Anti-Rocker Postavke
Anti-rocker postavke imaju veće kotače sprijeda i straga, s manjim kotačima u sredini kako bi se omogućilo grindanje. Ove postavke nisu tako jednostavne za okretanje kao ravne postavke. Anti-rocker postavka formira dvije točke kontakta, što povećava težinu okretanja u usporedbi s ravnim ili rocker postavkama. Ako vam krutost anti-rocker postavke smeta i još uvijek želite fokusirati na grindanje i agresivno rolanje, trebali biste razmotriti ravnu postavku kotača.
Što Su Anti-Rocker Kotači?
Anti-rocker kotači su dva srednja kotača na agresivnim rolerima s anti-rocker postavkom. Oni su manji i često mnogo tvrđi od vanjskih kotača, i ne dodiruju tlo dok se kotrljate. Njihova uloga je izbjeći ometanje vaših grindova dok vam pomažu da se zaključate u različite vrste grindova. Obično su izrađeni od tvrde PU formule koja se ne lijepi za railove.
Anti-rocker kotači dobivaju svoje ime po svojoj manjoj veličini, koja stvara uzlazni žlijeb između tla i dna kotača. To je suprotno od rocker postavke, gdje su dva vanjska kotača nešto manja od dva srednja kotača, omogućujući rocker pokret.
Treba li Anti-Rocker Kotačima Ležajevi?
Može biti korisno imati ležajeve u anti-rocker kotačima za stvari poput spuštanja niz stepenice jer omogućuju kotačima da se glatko kotrljaju niz stepenice. Anti-rocker kotači su također poznati kao grind kotači. Primarna funkcija grind kotača u agresivnim rolerima je spriječiti kotače da zapnu za railove dok grindate na H-blockovima, tako da ležajevi nisu nužni u anti-rocker kotačima. Neki anti-rocker kotači imaju ležajeve dok drugi nemaju.
Što Je Ravna Postavka na Agresivnim Rolerima?
U ravnim postavkama, sva četiri kotača su iste veličine, što poboljšava brzinu kotrljanja i upravljivost u usporedbi s anti-rocker postavkama. Ravna postavka zahtijeva veću preciznost pri izvođenju groove grindova, jer postoji veći rizik od zapinjanja zbog srednjih kotača koji zapinju za rail. Važno je napomenuti da ne mogu svi okviri primiti ravne postavke zbog ograničenog prostora za srednje kotače.
Ako ste novi u rolanju i odlučili ste se za agresivno rolanje, ravna postavka je vrlo preporučena opcija. Mnogi napredni agresivni roleri također preferiraju ravne postavke zbog stila i izazova koje nude, zahtijevajući preciznost pri grindanju na H-blockovima.
Ravna Vs. Anti-Rocker Postavka
Bilo da ste početnik ili profesionalac, odabir između anti-rocker ili ravne postavke u konačnici se svodi na osobne preferencije. Nijedna od njih nije inherentno bolja od druge.
Razmotrite sljedeće ako kupujete nove rolera i niste sigurni koju postavku odabrati:
- Groove Grindovi s Anti-Rocker Postavkom: Manji anti-rocker kotači imaju manju šansu da zapnu tijekom H-block grindova.
- Groove Grindovi s Ravnom Postavkom: Groove grindovi na ravnim postavkama zahtijevaju veću preciznost, potencijalno rezultirajući stiliziranijim grindovima.
- Brzina: Ravne postavke su brže od anti-rocker postavki.
- Upravljivost: Okretanje na ravnoj postavci može biti elegantnije, a vožnja po bowlovima i parkovima obično je glatkija.
- Početnici na Rolerima: Učenje rolanja je lakše na ravnoj postavci.
- Početnici na Agresivnim Rolerima: Učenje grindanja je lakše s anti-rocker postavkom. Ako već imate iskustva s rolanjem, anti-rocker postavka može biti poželjnija za lakše grindanje.
U konačnici, najbolji izbor ovisi o vašem individualnom stilu rolanja i onome što vam je najvažnije u rolanju, a naravno, također je važno jeste li potpuno novi u rolanju ili već imate puno iskustva i želite se prebaciti na agresivne rolera.
Okviri za Agresivne Rolera
Okviri agresivnih rolera imaju dvije glavne zadaće: osiguranje kotača i pružanje platforme za grindanje. S obzirom na to da je grindanje ključni aspekt agresivnog rolanja, važno je fokusirati se na okvire prilikom odabira najboljih agresivnih rolera za vas.
Okviri za agresivne rolera izrađeni su od izdržljivih materijala kao što su aluminij, stakloplastika ili kompozitni materijali kako bi izdržali napore agresivnog rolanja. Gotovo svi agresivni okviri pridržavaju se Univerzalnog Sustava Okvira (UFS), osiguravajući kompatibilnost s bilo kojim brandom agresivnih čizama.
Neki agresivni okviri dizajnirani su za specifičnu postavu kotača, dok drugi mogu prihvatiti više postava. Ako kupite role s ravnom postavom kotača, možete ih pretvoriti u anti-rocker postavu instaliranjem manjih kotača u sredini kako biste poboljšali svoje sposobnosti grindanja.
Nisu svi okviri kompatibilni s ravnom postavom, pa pretvaranje iz anti-rocker postave u ravnu postavu zahtijeva pažljivo razmatranje. Možete izmjeriti prostor s kljunastim mjeračem kako biste vidjeli je li to izvedivo, ali možda je lakše provjeriti specifikacije proizvođača. Osigurajte da su okviri specificirani kao kompatibilni s ravnom postavom, zatim provjerite maksimalni promjer kotača i pronađite set od osam kotača koji su jednaki ili manji od maksimalnog promjera kotača vašeg okvira.
Što je Univerzalni sustav okvira?
Svi UFS okviri mogu se zamijeniti bilo kojim drugim UFS okvirom, bez obzira na marku i veličinu.
Zahvaljujući (gotovo univerzalnom) pridržavanju Univerzalnog sustava okvira (UFS), istrošeni okviri mogu se lako zamijeniti, održavajući dugovječnost i performanse vaših rola.
Univerzalni sustav okvira (UFS) je standardni sustav za montiranje okvira i čizama na agresivne role. S UFS-om, možete kombinirati čizme i okvire po svom ukusu, stvarajući vlastitu prilagođenu postavu agresivnih rola. Promjena okvira na UFS čizmi je jednostavna, jer su se proizvođači agresivnih rola složili s ovim standardom.
Specifikacije Univerzalnog sustava okvira (UFS)
- Udaljenost između montažnih rupa: 167mm
- Promjer montažne rupe UFS: 20mm
- Dubina montažne rupe UFS: 3mm
- Širina UFS okvira: 41mm
- Montiranje: Okviri se montiraju s dva vijka zategnuta u montažne rupe
Duljina vijaka korištenih za UFS varira od okvira do okvira. Dok udaljenost između montažnih rupa ostaje ista za sve modele, duljina samih okvira nije definirana UFS-om.
Što su Soulplates?
Soulplates su definirajuća značajka agresivnih rola, posebno dizajnirana za grindanje i zaštitu rola od habanja. Soulplates su montirane između okvira i čizama agresivnih rola, i izrađene su od izdržljivih plastičnih materijala.
One su integralne za funkcionalnost rola, omogućujući glatke grindove na raznim površinama. Soul grind, jedan od prvih grindova koje početnici uče, uključuje stopalo najbliže šini koje grinda na soulplateu, dok suprotna noga se proteže naprijed i grinda na H-bloku. Jedan od prvih izazova za agresivnog rolera je postavljanje soulplatea na rubnik ili šinu.
Ležajevi za agresivne role
Ležajevi unutar kotača agresivnih rola su ključni za osiguravanje glatke rotacije. S obzirom na intenzivne udarce u agresivnom rolanju, ležajevi zahtijevaju redovitu zamjenu kako bi se održale optimalne performanse za učinkovito izvođenje trikova. Svježi ležajevi osiguravaju glatko kotrljanje, što je ključno za postizanje vrhunskih performansi u trikovima. Ležajevi su lako dostupni kao rezervni dijelovi za praktičnu zamjenu.
U SkatePro-u, kategoriziramo ležajeve prema ABEC ljestvici, koja se kreće od 1 do 9 i procjenjuje preciznost ležajeva. Općenito, viši ABEC rejting znači glatko kotrljanje.
Vrijedi napomenuti da ABEC rejting ne govori ništa o izdržljivosti ležaja. Stoga preporučujemo odabir ležajeva od renomiranih marki umjesto da se isključivo fokusirate na ABEC rejting.
Jesu li agresivne role dobar izbor za početnike na inline rolama?
Agresivne role mogu biti dobar izbor za nekoga bez prethodnog iskustva na inline rolama, ali samo ako planirate ući u agresivno rolanje. Ako su vaši interesi u fitnessu, freerideu, maratonima ili drugim inline disciplinama, trebali biste razmotriti drugačiju vrstu rola. Međutim, ako želite ući u agresivno rolanje, vaš prvi par inline rola trebao bi biti agresivne role. Evo nekoliko stvari koje treba razmotriti:
- Stabilnost: Zbog svojih manjih kotača, agresivne role osjećaju se stabilnije, što je prednost za početnike. Ova stabilnost olakšava učenje osnova inline rolanja.
- Teren: Agresivne role nisu idealne za grube ili neravne površine zbog svojih manjih kotača i teže konstrukcije. Ovo je nedostatak i ključni razlog zašto se agresivne role prvenstveno preporučuju ako namjeravate fokusirati se na agresivno rolanje.
- Ravna postava: Bez prethodnog iskustva na inline rolama, trebali biste odabrati agresivne role s ravnom postavom kotača, što znači da svih osam kotača imaju isti promjer. Ova postava olakšava učenje koraka i postizanje glatkog kotrljanja.
Ako niste potpuno sigurni jesu li agresivne inline role za vas, možete pokušati pročitati više o svim različitim vrstama inline rola i rola:
- <